Jak zrobić obrotówkę? Robienie obrotówek w praktyce cz. 2 - Złożenie blaszki

W pierwszym poście przedstawiłem materiały na obrotówki i narzędzia, które przydadzą się do ich składania. Teraz przyszła pora na złożenie swojej pierwszej blaszki.


Aby obrotówka dobrze pracowała w wodzie muszą być zachowane pewne zależności m.in. odpowiedni korpus do konkretnej paletki, dobrze dopasowane elementy łożyskujące czy też odpowiednia grubość, kształt, profil paletki i korpusu itp. Do modelu, który przedstawiam w tym artykule użyłem gotowych podzespołów, doświadczalnie dobierając poszczególne elementy, tak aby błystka pracowała jak najlepiej. 
To tyle słowem wstępu. Zabierzmy się do pracy: :) 
1. Zaczynamy od przygotowania wszystkich elementów obrotówki: drutu, kotwiczki, korpusu, elementów łożyskujących oraz paletki oraz niezbędnych narzędzi.
jak zrobić obrotówkę
2. Odcinamy kawałek drutu. Ja zawsze odcinam trochę za długi. Dzięki temu wygodnie zamykam korpus i formuje końcowe oczko. Za krótki drut bardzo utrudnia pracę.
3. Okrągłymi szczypcami formujemy oczko:
4. Początkowo formuje jedną część oczka, tak aby powstał kąt 45 stopni:
5. Później chwytam szczypcami niewyprofilowany krótszy koniec drutu. Ręką odginam końcówkę drutu tak, aby powstało brakujące 45 stopni:
6. Po nałożeniu korpusu całość pięknie się zamknie i będzie idealne oczko. Najpierw jednak nawlekamy kotwiczkę. Ja użyłem kotwiczki z chwostem.
7. Teraz przyszła pora na korpus:
jak zrobić obrotówkę
8. Korpus trzeba zamknąć zaginając końcówkę drutu. Do tego celu najwygodniej użyć małego imadełka:
Obrotówkę mocujemy za dolny koniec oczka z kotwiczką:
9. Jedną ręką dociskamy korpus do dołu, drugą powoli zaginamy drut:
10. Dociskaniem pozbędziemy się luzu. Zbędny koniec obcinamy cążkami.
11. Możemy wreszcie nawlec elementy łożyskujące oraz paletkę z nałożonym już strzemiączkiem.
jak zrobić obrotówkę
12. Finalny produkt prawie gotowy :) Została do wykonania najtrudniejsza czynność, czyli zrobienie oczka do mocowania żyłki. Wykorzystamy do tego ponownie imadełko. 
Koniec drutu wyginamy pod kątem 45 stopni:
jak złożyć obrotówkę
Szczypcami chwytam wygięty drut w miejscu zaznaczonym na powyższej fotografii.
Mocno zaciskając szczypce ręką owijamy drut wokół szczypiec, a następnie szczypcami delikatnie domykamy oczko:
Teraz pora na wspomniane imadło:
Umocowaną blaszkę chwytamy za oczko. Mocno zaciskamy kombinerki. Jednocześnie napinamy obrotówkę ciągnąc ją do góry. Drugą ręką owijamy koniec drutu:
13. Zbędny koniec drutu obcinamy. Na tym etapie najwygodniej wycentrować blaszkę. Obrotówka nareszcie skończona:
14. Dla uatrakcyjnienia blaszki czarnym, wodoodpornym mazakiem domalowuję kropki (można użyć również farby olejnej):
jak zrobić obrotówkę

Mam nadzieję, że pomogłem tym artykułem wszystkim, którzy chcieliby robić obrotówki w domu. Obiecuję, że wkrótce pojawią się kolejne posty o tym jak zrobić korpus z drutu miedzianego, a także o tym jak samemu zrobić paletkę.

Komentarze

  1. Bardzo dobre artykuły o robieniu obrotówek. Fajny patent z tym imadłem. W końcu robię ładne oczka :) Dzięki wielkie i czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie ten artykuł jak robić korpusy z drutu? Bylby bardzo przydatny.

    OdpowiedzUsuń
  3. W powijakach :( Niestety ostatnio mam mało czasu i nawet na ryby ciężko wyskoczyć. Na pewno pojawi się coś w tym roku :) Jeżeli masz jakieś pytania to pytaj, artykulik będzie pewnie gdzieś pod koniec roku.

    OdpowiedzUsuń
  4. jak zrobić korpus z drutu miedzianego? Ludzie, pomyślcie samodzielnie. Na poczekaniu można wymyślić (tak jak ja teraz pomyślałem w trakcie pisania tego nawiasu), że pewnie fajny korpus można zrobić nawijając drut zwój przy zwoju na drut o średnicy tego zastosowanego w obrotówce. Troszkę sprężystość poluźni zwoje i będzie ładnie chodzić. Trzeba pisac o tym artykuł? Luuudzie ..... :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz